Accessibility Tools

Skip to main content

A Kántus angliai útja

1984. augusztus 15

A Kántus angliai útja.

Állami és egyházi intézmények közös erőfeszítésének eredménye: a Debreceni Református Kollégiumi Kántus angliai útja.

A Matróthi György professzor által 1739-ben alapított kórus – Berkesi Sándor karnagy irányításával – az utóbbi másfél évtizedben több jelentős sikerrel öregbítette hírnevét. Idén a middlesborough-i kórusversenyre kaptak meghívást, s az angliai ref. egyház élve a lehetőséggel, koncerteket szervezett számukra a szigetországban. A háromhetes úton a csoport vezetői dr. Pásztor Jánosné és Thuróczy István voltak. Önálló orgonaműveket előadott és a kórust kísérte Karasszon Dezső orgonaművész.

Elsőként Wales fővárosába, Cardiffba érkezett a Kántus, ahol rendkívül meleg fogadtatás és változatos program várta. Meg kell említeni John I. Morgans moderatort és családját, akik mindent megtettek, hogy a magyar fiatalok jól érezzék magukat. S hogy a walesiekben nyoma sincs az ún. angol hidegvérnek, mi sem példázza jobban: hosszan tapsolta állva a St. Andrews-templomban. Walesben végig érezhető volt a szimpátia a magyarok iránt, ahogy ők mondták: »Mind a kettő kis nép.«

A middlesborough-i kórusversenyt (INTER-TIE) 1966-tól rendezik meg, kétévenként. Minden alkalommal számos kórus, zenekar érkezik, s a versenyek, több kategóriában, egy héten keresztül zajlanak. A Kántusnak Noel Cox zsűrielnök két díjat nyújtott át: az ifjúsági vegyes karok I. díját és a folklór kategória III. díját (ebben 17 együttes mérte össze erejét). A folklórversenyen Bárdos Lajos: Tilinkós című művét adták elő. Az ifjúsági kategória kötelező darabja: Shütz: Ehre sei dir Christe (részlet a Máté passióból), választott művek: Kodály: Békességóhajtás és Debussy: Dieu, quila fait bon regarder! (a Toris Chanson első tétele).

Nehéz lenne szavakba foglalni azt az örömet, ami az arcokon és az »örömhangulatban« tükröződött, s mivel először szerepelt hazánkból kórus Middlesborough-ban, fölcsendültek a Himnusz hangjai is. Az ott álló két vidám bobbynak a London’s burninggel csaltak könnyet a szemébe.

A BBC Radio szervezte Nemzetközi koncerten, a Town Hallban a Kántus zárószámként lépett a színpadra. Felléptek még: Reading Phoenix Choir (Anglia), Filipino Coro Classico (Fülöp-sz.), Opoczianka (Lengyelország), Walacra (Hollandia), Singapore Youth Choir (Malaysia).

Megtisztelő volt, hogy a város polgármestere egyik délelőtt fogadta a csoportot, s egy teával vendégelte meg, miközben kis ajándékokat osztott szét közöttük.

Másik kiemelkedő esemény volt a gateshead-i magyar éremkiállítás megnyitóján való éneklés a Shipley Art Galleryben. Ezen a koncerten megjelent Bányász Rezső magyar nagykövet és felesége. A koncertől videofelvétel készült a galéria számára.

Lazító kirándulás következett Yorkba, ahol a York Minster akusztikáját ízlelte meg a kórus néhány rövid darabot énekelve.

Solihullban egy koncet volt, melyen a Kántus találkozott Fred Kaannal, aki az angol szervezés oroszlánrészét végezte. Kaan az angol egyházi élet nagyhírű egyénisége, sok versét zenésítették meg. Különösen szoros szálak fűzik Magyarországhoz. Sokan ellátogattak Stradfordba, a Shakespeare-kultusz fellegvárába.

Shrewsburyben a koncert másnapján részt vett a kórus egy angol istentiszteleten.

At last but not least: London és környéke. A vendéglátók találékonyságát és kedvességét bizonyítja az a gazdag program, ami mintegy megkoronázta az egész körutat. A Kántus megtekintette a Parlamentetm a Királyi kápolnát, a windsori kastélyt, a Towert, a Westminstert és Madame Tussaud panoptikumát. Ezt követően Berkesi karnaggyal rádióriportot készített a BBC Radio.

Az út legfontosabb koncertje a St. Martin -in -the -Fields-templomban volt. Nagyobb kitüntetést a kórus aligha kaphatott volna, a Trafalgar téren lévő templomban ugyanis a világ híres kórusai és zenészei koncerteznek rendszeresen. A Kántus itt is rendkívül koncentrált, szuggesztív előadásmódot és hanglemezminőséget produkált. A műsorban elhangzott: Gárdonyi Zoltán: Dicsérő ének, Liszt_ Pater noster, Gárdonyi Zsolt: Grand Choeur (Karasszon Dezső előadásában), Vass: 125. zsoltár (részlet a Furor Bestiae oratorikus műből), Bárdos: Alleluja, dicsérjétek, Kodály: Esti dal, Kodály: 114. genfi zsoltár. A Kántus nagy örömére a hangversenyen és a megelőző próbán jelen volt s néhány szóval köszöntötte a kórust Vajda Cecília és Gárdonyi Zsolt.

Purley-ben Kodály, Franck, Gárdonyi és Eszterházi művei szerepeltek. A csoport Purley-ben és Sandersteadben volt elszállásolva a londoni napok alatt, ez a műsor tehát valójában a vendéglátókat köszöntötte.

Az utol fellépés a szigeten az Angliai Magyar Református Egyházban volt. Ezt a koncertet Nemes Lívia – idén érettségizett – magyar népdalcsokrai tették meghittebbé.

A Kántus útja július 15-től augusztus 3-ig tartott. A ferihegyi fogadtatás már a „veni, vidi, vici” jegyében zajlott, s a Kántus-tagok énekükkel köszöntötték a szülőket, ismerősöket, és énekkel búcsúztak egymástól.

Sajószentpéter, 1984. augusztus 13–15.

(Ezt a cikket Berkesi Sándor karnagy kérte a KÓTA újságja számára H. B. D.-től, miután hazaértek a Kántus angliai útjáról. In: Horváth Barnabás Dávid: Összegyűjtött írások (1976–1992). Kézirat. Akkor nem jelent meg, a Sajtószem kötetben sem (ahol olvasható egy útibeszámoló a kiküldetésről), úgyhogy csak itt olvasható.)

 

Horváth Barnabás Dávid

 

In: Horváth Barnabás Dávid: Összegyűjtött írások (1976–1992). Kézirat.

Szenci Molnár Albert-díj-átadó

2024. május 31
A Debreceni Református Kollégium Baráti Köre (DRKBK) ebben az évben Perjéssy-...

Az Árkádiában éltem én is! iskoladrámáról

2024. január 21
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL   Negyven éve mutatták be az Árkádiában é...

Pécsi Sándor 100

2022. március 18
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL 100 éve született Pécsi Sándor kétszeres Kossut...

Megtaláltam Tompa Mihály apját

2021. július 12
Egy kevéssé ismert tény Tompa Mihállyal kapcsolatban. A költő apját, Tompa Mi...

Kááár tér

2017. szeptember 13
A Szabadság téren átvágva, munkába igyekvő járókelők között szlalomozva azon ...

Zsibgyász

2016. november 13
– Mennyi? – Óóó... Mondjuk húsz sékel... – Tessék. (Odaadja az eladónak a hús...

Titokzatos portrézás

2016. szeptember 01
Egy fekete-fehér portréra volna szükségem az új honlapomhoz. A régi ugyanis m...

Az Esterházy-levelek

2016. július 14
TEXT COMING SOON!   Fotó: Esterházy Péter és Horváth Barnabás Dávid az...

Pesti történet a brexit másnapján

2016. június 24
A 15-ös buszon (tudod, felszállni csak az első ajtón, mint Londonban a 80-as ...

SICC, TRANSIT!

2015. december 31
Tegnap este a pultnál állva beszédbe elegyedtem egy húsz év körüli, jól szitu...

Borbély Szilárd levele

2014. február 19
Borbély Szilárd levele Jánkmajtisról (Arany János u. 44.) Horváth Barnabásnak...

A Pavlov kutyáiról

1989. november 19
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL   A színlapról:  [Horváth Barnabás ...

A befagyott tenger az Alföldben

1985. május 16
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL   Imre László levele Debrecenből Horváth ...

A Szekértáborról

1985. április 15
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL   1985. 04. 15. Győri János levele Debre...

Jegyzet egy rádióriporthoz

1985. március 15
EZ A BLOGBEJEGYZÉS MÉG BŐVÜL   1985. 03. 13. Horváth Barnabás Dávid l...

A Kántus angliai útja

1984. augusztus 15
A Kántus angliai útja. Állami és egyházi intézmények közös erőfeszítésének e...

Látogatás Imre Lászlónál – Naplójegyzet

1984. június 06
Miután a Barcza Jancsival kinagyított Esterházy-képeket már mindenkinek eljut...

Önéletrajz egyetemi felvételire (ELTE)

1984. február 20
Miskolcon születtem, 1965. július 19-én. Édesanyám, Perjéssy Márta (sz. 1936....

Találkozás Szabó Magdával

1983. szeptember 27
A Kollégium keresztépületének lépcsőháza. A lépcsőn Kiss László igazgatóhelye...