Friss Café a Friss Rádióban
Váradi Ferenc: 14.37 perc a pontos idő. Bob Dylan énekelt az elmúlt percekben. Ez továbbra is a Friss Café. És megérkezett az első vendégünk, Perjéssy-Horváth Barnabást köszöntöm itt a stúdióban. Szervusz, köszönöm szépen, hogy eljöttél, Barnabás, hozzánk.
Perjéssy-Horváth Barnabás: Szervusztok!
V. F.: Hát ilyen tőmondatokban, amit mindenképpen el kell mondani azoknak, akik nem ismernek. Ugyebár Debrecenben jártál középiskolába, itt végeztél az egyetemen. Egyébként író-újságíró vagy, a Magyar Nemzetnek a munkatársa. Tavaly jelent meg a Kollégium blues című köteted a könyvhétre. És akkor itt rá is tudunk térni, mert úgy gondolom, hogy főleg a középiskolás élményeid miatt vagy itt most Debrecenben. Talán még a könyvnek a tavalyi fogadtatásáról néhány gondolatot, Barna…
P-H. B.: A Kollégium blues egy iskolaregény, egy nemzedéknek, a nyolcvanas években gimnáziumba járt, középiskolába járt nemzedéknek a regénye tulajdonképpen.
V. F.: Azt mondjuk el, hogy mikor jártál középiskolába.
P-H. B.: 1980 és ’84 között jártam a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumába, és ennek a könyvnek részben az iskolaregény jellege miatt, részben a generációs élmény megfogalmazása miatt sikere volt, és el is fogyott tulajdonképpen az első kiadás, és előkészületben van a második. Azt még nem tudom, mikor. És a következő kötetem, ami most a könyvhéten jelenik meg Blue irományai címmel. Ez egy válogatott írásokat tartalmazó kötet. Lényegében egy játékra épül. A Kollégium blues elbeszélője Blue, aki tulajdonképpen egy írópalánta, és a regényben az ő elbeszélése alapján ismerkedünk meg a korabeli Debrecennel, a korabeli Kollégiummal. És most ennek az elbeszélőnek a műveit, tehát egy regényhősnek a műveit adnám közre, verseket, novellákat és drámákat tartalmaz ez a kötet.
V. F.: Megjelenése a könyvhéten, de már, azt hiszem, hogy holnap lesz egy dedikálás, vagy egy bemutató, felolvasóest.
P-H. B.: Igen, ez is egy rendhagyó dolog, ugyanis a megjelenés előtt, kézirat alapján mutatjuk be a könyvet, mert nem jött még ki a nyomdából, egyébként a debreceni egyik nyomda készíti. Éppen talán ma érkezett be a nyomdába a lemez. De tartunk egy könyvbemutatót, Korsós Bálint pápai gimnáziumi igazgató és Győri János debreceni tanár barátom, a barátaim mutatják be.
V. F.: Ez hol lesz?
P-H. B.: Ez a Kollégium udvarán lesz, ugyanis holnap tartják a Kollégium baráti köri találkozóját, amit minden évben megtartanak. Ez lesz az egyik program, fél nyolctól.
V. F.: Erre bemehetnek úgymond civilek is?
P-H. B.: Persze, aki érdeklődik, aki engem ismer a régi időkből, vagy éppen az újabb munkásságom alapján, bárki bejöhet. Lesz háromtól négyig egy dedikálás, amikor a Kollégium bluest dedikálom. Na most, lesz még egy másik napirendi pont is, de azt hiszem, arról később fogunk beszélni.
V. F.: Ez egy zenei program, mert téged azért zenei vonatkozásban is sokan ismernek. Két nagy zenekar köthető hozzád, a debreceniek nagyon jól ismerik. Az egyik a Logaritmus, amelyik egy középiskolás formáció volt, aztán a Calandra, ahol Nyulász Petiékkel játszottatok, aki szintén újságíró, sőt szinte mindenki a médiába került.
P-H. B.: Majdnem, majdnem.
V. F.: Hangmérnökök… a Calandrából. De most a Logaritmus játssza a főszerepet, hiszen ez a zenekar is összeáll egy koncert erejéig holnap. De hallgassunk bele az egyik felvételbe, ami a könyvedhez is köthető, ugye?
P-H. B.: Igen, mert a Kollégium bluesnak van egy mottója, a Kollégium blues című szám. És most, hogy rekonstruáltuk a szerzeményeinket, most ezt is elő fogjuk adni. Tehát a könyv mottója most hirtelen zenei változatban kerül a hallgató elé.
V. F.: Ez egy demofelvétel.
P-H. B.: Ez egy abszolút demofelvétel, nyers zenének tekinthető még, ez egy próbafelvétel. A koncerten remélem, hogy pontosabb lesz minden hangszer.
(Bejátszás: Kollégium blues.)
V. F.: Azért ez nagyon nagy csoda, hogy volt középiskolai zenekarodnak felvétele maradt meg, maradt fenn. Meg hogy egyáltalán, hogy huszonöt év után ismét összeáll ez a társaság, a Logaritmus csapat. Mondjuk el azért a fiatalabbaknak, hogy kik alkották ezt középiskolás csapatot, a Logaritmust.
P-H. B.: Bányai Attila és Papp Zsolt gitározott, Könyves Péter billentyűzött, Magyar Szabolcs énekelt, és én doboltam. Huszonöt évvel ezelőtt ez volt az első szervezett könnyűzenei együttes a Református Kollégiumban. Ez egy kuriózum. Most a Kollégium blues című könyv, regény alapján álltunk újra össze, tehát ez adja az aktualitását, hogy összefogtunk, és próbáltunk…
V. F.: Mit szólt az akkori vezetése az iskolának, hogy azért tényleg huszonöt évvel ugorjunk vissza az időben, mégiscsak nyolcvanas évek. Hát ott azért hangoskodnak, csörömpölnek ezek a fiatalok, vagy ennyire toleránsak voltak?
P-H. B.: Szerencsére jó értelemben vett liberális szellemben neveltek minket. Volt többféle tanárgeneráció, akkor már bejött az iskolába egy ifjabb, újabb tanárgeneráció, akik szintén részben az iskolába jártak, és könnyebben vették ezeket az újításokat úgymond. Nem volt erre olyan túl nagy esély, ugyanis csak egy évig működtünk, körülbelül tizenöt saját számot írtunk. Részben a felvételekből maradt valami, de inkább elvesztek a legjobb felvételeink, és most ez egy nagy öröm, hogy újra összeszedtük magunkat, és följátsszuk egy koncerten is meg végül is a próbateremben is ezeket a számokat.
V. F.: Azért ne szerénykedj, mert visszaemlékezve a Logaritmusra, azért az nemcsak egy belterjes házi zenekar volt, hanem nagyon sokan ismerték a városban is a csapatot, jártak a koncertjeitekre.
P-H. B.: Nem nagyon volt akkoriban olyan nagy lehetőségünk sajnos. Ez egy, a zárt iskola jellegéből adódóan ez egy belterjes dolog volt.
V. F.: De tudtak róla.
P-H. B.: Tudtak róla. Úgy volt, hogy egyszer indulunk egy amatőr rockzenei versenyen is, de aztán az meghiúsult. Most az az érdekes, hogy három generáció lesz a színpadon, megkértünk három mai gimnazista lányt, hogy vokálozzanak, például az előbbi számban is, a Kollégium bluesban meg egy másikban. Az előzenekarunk, a KálvinTéR zenekar, progresszív rockzenekar Debrecenből, ők vállalták azt, hogy mivel az egyik tagunk nem jött el a próbákra, helyettesítik ketten. A KálvinTéR zenekarból ők ketten a huszonéves korosztályt képviselik. Mi meg már az úgy negyven felé menetelő, vagy már negyvenben lévő…
V. F.: Nem kell ennyire a negyveneseket veteránnak nyilvánítani.
P-H. B.: Zenei… Mi most átéljük ezt a gimnáziumi fílinget, az akkori… Egy álmunk valósul meg ezzel a koncerttel.
V. F.: Azért ez a négy év, ez a középiskolás négy év, az úgy tűnik, hogy legalábbis a művészi pályádat meghatározta a könyvek kapcsán, ez a Kollégium, Debrecen, az idő, a kor. Meg tudtad már fejteni?
P-H. B.: Nehéz ezt igazából frappánsan megfogalmazni, hogy mit jelent nekem, végül is nagyon sokszor gondolok rá, arra a korszakra, azokra az évekre. Nekem különleges élmény volt, mert elszakadtam a családi háztól, havi egyszer tudtunk hazautazni, és ezzel egy teljesen új életet kezdtünk azzal, hogy bekerültünk az iskolába. Óriási, meghatározó élmény nyilvánvalóan. Ezért is van az, hogy most a baráti köri találkozón nagyon sok korosztályból összejönnek az emberek, és jól érzik magukat az iskolában, az ősi falak között, és találkoznak egymással. Nekünk is lesz például egy érettségi találkozónk. A húszévest nem tartottuk meg, de most a huszonkét évest megtartjuk.
V. F.: Még egyszer mondjuk el a legfontosabbakat. Ugyebár a Kollégium blues, 2005-ben megjelent kötetedet dedikálod.
P-H. B.: Igen, háromtól négyig. A Blue irományait bemutatjuk…
V. F.: Ez holnapi nap, tehát…
P-H. B.: Persze, fél nyolctól nyolcig, a két koncert között mutatjuk be a könyvet, utána lesz a Logaritmus-koncert, nyolctól körülbelül kilencig, és hívom a kedves hallgatókat a május 31-i, a budai Várban történő igazi könyvbemutatóra, amikor már ott lesz a könyv is.
V. F.: És talán még egy-két meglepetés muzsikus, zenész.
P-H. B.: Bizony, ezt most nem árulom el, mert még tárgyalásban állunk.
V. F.: De a honlapodra előbb-utóbb felkerül, nem?
P-H. B.: Igen, a perjéssy-horváth.hu-n a hírek között feltüntetem ezeket az eseményeket, és nagyon sokan látogatják a lapot, úgyhogy onnan is lehet tájékozódni. A május 31. már biztosnak tűnik.
V. F.: Van még egy felvétel a Logaritmustól, ezzel zárjuk a beszélgetést. Előtte megköszönöm, hogy itt voltál, és belátogattál hozzánk, Barnabás. Arra kérlek, hogy konferáld fel. A Logaritmus következik, ez is egy demofelvétel, tehát a minőség… Nem stúdióban készült, tehát most nem azt kell nézni. Mit hallunk?
P-H. B.: Most a Vége a dalnak című számot halljuk. Az előbb elfelejtettem elmondani, hogy a KálvinTéR zenekartól ifjabb Bölcskei Gusztáv és Belicza Tamás csatlakozik az együtteshez, ezt mindenképpen szeretném azért elmondani, mert nagyon sokat dolgoztak velünk, hogy ez jól sikerüljön. A Vége a dalnak következik, egy újabb szám a holnap esti koncertről.
V. F.: Perjéssy-Horváth Barnabással beszélgettünk. Köszönöm szépen, hogy itt voltál!
(Bejátszás: Vége a dalnak.)
Váradi Ferenc beszélgetése Perjéssy-Horváth Barnabással. In: Friss Rádió, Friss Café. Élő adás: 2006. május 12. 14.37–14.49.
-
Csokonai 250
-
A Váradi podcastban
-
Zsille Ákos könyvbemutatója
-
Hatvani 300
-
Határsáv a Kék ördögökben
-
Szentpéteri író-olvasó találkozó
-
Teszári Nórával a Hír TV-ben
-
Könyvheti pódiumbeszélgetés
-
Könyvbemutató a Helynekemben
-
Könyvheti rádiófelvétel
-
A pécsi könyvbemutató
-
A KultPresszóban
-
Könyvben utazom a Trend FM-en
-
A Határsáv budapesti bemutatója
-
Debreceni telefoninterjú
-
Határsáv a Campus Rádióban
-
A Vitál Rádióban
-
Tömegközeledés
-
Telefoninterjú a Méliusz Rádióban
-
Kulturális-művészeti sarok
-
Reggeli járat a Hír TV-ben
-
A Napi Mozaikban
-
A Méliusz Rádió műsorában
-
Friss Café a Friss Rádióban
-
Reggel a Duna TV-ben
-
Magyarországról jövök…
-
A Delelőben
-
A kertben
-
A Cívis Kávéházban
-
A Civil Korzóban
-
A Háttérben
-
A Kultúrházban
-
A Méliusz Rádióban
-
Rendszerek és iskolák
-
Felolvasás a regény kéziratából
-
A ló (hosszabb változat)
-
A ló (rövidebb változat)
-
Bezárt a Tilos az Á
-
Egy kiállítás könyvei
-
A Barnabás…
-
Árkádia januárban
-
A Tini-tonikban
-
Petrőczi Éva az önképzőkörről
-
A Kollégiumhoz, a városhoz méltóan
-
Legkedvesebb versem
-
Éneklő Ifjúság
-
Szabadságunk látszata