A Debrecen Online cikke
Perjéssy-Horváth Barnabás is vendége volt a 77. Ünnepi Könyvhét debreceni rendezvényeinek. A Kollégium blues, valamint a folytatás, a Blue irományainak szerzője debreceni vonatkozású művekkel lepte meg az olvasóközönséget. A könyveket, stílusosan, Debrecenben nyomtatták.
Idén májusban jelent meg Perjéssy-Horváth Barnabás első regénye a Kollégium blues. A Debreceni Református Kollégium miliőjét sokan, sokféleképpen írták már le (így például: Móricz Zsigmond a Légy jó mindhalálig című regényében), ám most a hely és a környezet új megvilágításba került – derült ki a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtárban tartott író-olvasó találkozón. Az alkotás, a kollégiumi élet mindennapjairól szól, ám igen különös megközelítésben. Az elbeszélő, akit Blue-nak hívnak, „naplójából” meséli el egy teljes tanév történéseit, az őszi iskolakezdéstől a ballagásig, illetőleg a nyári angliai kirándulásig. Ez az utazás, az angliai kóruskoncert eseményei adják valójában a mű keretét. A ma negyvenéves író az 1980 és ’84 közötti időszakot dolgozta föl, hisz’ ebben a néhány évben járt a Debreceni Református Kollégiumba. Természetesen néhány évvel el kellett tolnia a cselekményt, mert dramaturgiai értelemben a rendszerváltás előtti év, a ’87–’88-as tanév, alkalmasabbnak tűnt a regény bizonyos rétegeinek a fölépítéséhez. A cselekmény politikai és szerelmi szálon fut. A könyv a nyolcvanas évek nemzedékének állít szépirodalmi emléket, és gyakorlatilag a teljes évtized eseményeiből táplálkozik; nemzedéki iskolaregény.
Az érdeklődő olvasók többek közt a főhős születéséről hallhattak az író-olvasó találkozón. A szerző elmondta, hogy egy sörözés alkalmával meglátott egy fiút, aki vonásaiban „refis” diáknak látszott. A regényben azután ő lett Centaur, a mű főhőse. A Kollégium blues körülbelül 100 szereplőt vonultat fel, akik karakterükben hasonlítanak Perjéssy-Horváth volt szobatársaira, illetve osztálytársaira, ám az író gondosan ügyelt arra, hogy ne legyenek felismerhetőek, így néhol megváltoztatta egyes figurák nemét, illetve más kontextusba helyezte őket. A kritika a regény erősségei között említi a nyelvi könnyedséget, illetve azt az elbeszélésmódot, ahogy a szerző a szövegbe beépíti a diákos szlenget. Elsősorban iskolaregény, de korrajz is, hisz’ a rendszerváltás hajnalán játszódik. Történelmi tényeket is leír, ilyen például a szamizdat olvasása, illetve a budapesti, március 15-ei zavargások. A könyv kitűnően alkalmas arra, hogy az utókor embere is megértsen valamit a rendszerváltozás előtti időkről és természetesen a nagy múlttal rendelkező debreceni kollégiumról, amely ma is a művelődéstörténet egyik erős bástyája.
A debreceni könyvhétre megjelent a Kollégium blues folytatása is, a Blue irományai, amely az első könyv kitalált elbeszélőjének írásait foglalja magában. „Egy regényhősnek ritkán jelennek meg a művei. Nem mintha a regényhősök nem írnának műveket, inkább szemérmesek, elrejtőznek a könyvek lapjain, nem akarják a világ elé tárni lelkükben gyökerező írásaikat, és a legtöbben az íróasztalfióknak dolgoznak” – írja Perjéssy-Horváth Barnabás a megjelenés kapcsán. A „közreadótól” megtudjuk, hogy e könyvben mindhárom műnem megtalálható, tehát a líra, a dráma, és a próza is. „A könyv szereplői karakteres egyéniségek, akik szembekerülnek környezetükkel és a rendszerváltozás előtti kilátástalan és unalmas Magyarország miliőjével, s megpróbálnak valamit kezdeni az életükkel. Ez a légkör, a történelmi témákon is átüt” – ad jellemzést a szerző. A Kollégium bluesban több olyan írásra is hivatkozik az alkotó, melyek a Blue irományaiban olvashatók. Így például a Csokonai-színdarabot még csak próbálják a regényben, ám az „irományban” már el is játsszák.
A találkozó végén a könyvtár vendégei örömmel nyugtázták, hogy ismét remek alkotás született a kollégiumról és Debrecenről, így nem maradt más hátra, mint egy régi élmény újbóli átélése…
Bihari Szabolcs: Egy regényhős művei. In: Debrecen Online, (2006. június 20.)
-
Telefoninterjú Lévayról az Európa Rád...
-
Az Árkádiában éltem én is! újrajátszá...
-
Csokonai-jubileum
-
A Váradi podcastben
-
Öt debreceni könyvről
-
Cikk a reFORRÁS-ban
-
Kovács Gergely recenziója az Alföldben
-
Gulyás Orsolya írása a Monitor Extrában
-
Az egyetemi alumni magazinjában
-
Dominka Ede Harald írása a Kulter.hu-n
-
Programajánló a Hello, Miskolc!-on
-
Kulturális ajánló az Északban
-
Rist Lilla ajánlója a Nők Lapjában
-
Újra A hét könyve
-
Határsáv a pécsi Kinotrafikban
-
Ismét A hét könyve
-
Bálint Csaba írása a Passzió.hu-n
-
A hét könyvei között
-
Programajánló az Evensi.com-on
-
Bodnár Tibor (Ladánybene 27) posztja
-
Könyvismertető a Port.hu-n
-
Az Alumni Központ tudósítása
-
Képes beszámoló az egyetem portálján
-
Balogh Roland írása a Magyar Nemzetben
-
A Cívishír.hu híradása
-
Ajánló a Whereventen
-
A Dehir.hu invitálója
-
A Debrecen.hu programajánlója
-
Hír a bemutatóról a DE portálján
-
Szócikk a Wikipédián
-
Madonna, kollégium, blues
-
Szirák Sára a Sajtószemről
-
Ismertető a Debreceni Főnixben
-
Bence Erika tanulmánya
-
Blues a Jó Pajtásban
-
A csurgói szakmai napról
-
Részletek a Jó Pajtásban
-
Móra Regina tanulmánya
-
Kovács Nikolett előadása
-
Székely Renáta előadása
-
Az Iskola-narratívák kötetről
-
Irodalom és tapasztalat
-
Horváth Futó Hargita tanulmánya
-
Szentpéteri könyvajánló
-
Blue és a Logaritmus
-
Blue szomorkás irományai
-
A Kello recenziója
-
A Debrecen Online cikke
-
A regényről a Debreceni Disputában
-
A bluesképű diák naplója
-
Az örök Refiről
-
Perjéssy-Horváth Barnabás regénye
-
Skrabski Fruzsina írása
-
Petrőczi Éva cikke a Reformátusok Lap...
-
A Sztárok könyvajánlója
-
R. Szabó Zsuzsa könyvajánlója
-
A Könyvtárellátó recenziója
-
A Nők Lapja könyvajánlója
-
Békési könyvbeszerzés
-
Regény a debreceni diákéletről
-
Dr. Győri L. János előadása a könyvbe...
-
Ajánlások a Kollégium blues borítóján
-
Haldoklás és születés
-
Fáradt fórum
-
A Szép Színpad bemutatói
-
Programajánló
-
Programok (Pavlov kutyái)
-
A Kölcsey Művelődési Központ Programj...
-
Kollégium és színjátszás
-
Petrőczi Éva rádióriportja
-
Színházcsinálók
-
A gimnáziumi évkönyvről
-
Diákok a színpadon
-
Színvonalas produkciók a versenyen
-
Gazdag program
-
A 40. évfordulóra készülve
-
Pályázatok, vetélkedők
-
Híres Alma Materek: a Refi
-
Csoma Sándor-emlékünnepély
-
Pályázati felhívás
-
Az áprilisi előadásról
-
Borzán Gáspár-emlékverseny „ősbemutat...