Accessibility Tools

Skip to main content

Csoma Sándor-emlékünnepély

1984. 05. 27.
KORSÓS BÁLINT

Április 13-án este zsúfolásig megtelt a debreceni Kollégium díszterme. A Teológia és a gimnázium tanárai és diákjai azért gyűltek itt össze, hogy megemlékezzenek Kőrösi Csoma Sándor születésének kétszázadik évfordulójáról.

 „Kollégiumunk, mint a folytonosság hordozója, feladatának tekinti a hajdani protestáns iskolák értékes hagyományainak ápolását, örökségének életben tartását – fogalmazta meg kötődésünket a tudós utazóhoz Gaál Botond, a gimnázium igazgatója. – Róla emlékezve saját múltunk egy darabja kel életre előttünk.”

A gimnazistáknak Kőrösi Csoma pályázatot hirdettek meg az 1976-ban érettségizett IV/c. osztály tagjai, az iskola vezetésének támogatásával, s a pályamunkák jutalmazását is ők vállalták magukra. A közülük és a tanári karból delegált bíráló bizottság mind a hat beérkezett pályaművet komoly igyekezetről és munkáról tanúskodónak találta.

A kiírás műfaji megkötöttségeket nem tartalmazott, s a dolgozatírók éltek is ezzel a szabadsággal: ki-ki a számára legértékesebb közelítést választotta. Husz Enikő III. és Beck Tamás II. osztályostanulók elsősorban az enyedi és göttingai diákot „figyelték meg” . Prodán Réka a fellelhető román nyelvű szakirodalomból fordított. Kovács Anikó az ünnepség előadójától, Kádár László professzortól kért alkalmat egy beszélgetésre és az ott hallott – jórészt még nem publikált – eredményeket, elképzeléseket jegyezte le. Dicséret illeti a két szépirodalmi próbálkozást is: Égerházy László és Horváth Barnabás Dávid pályaművét. A felsorolt szerzőknek a gimnázium és az e célra adakozó öregdiák-osztály nevében Gaál Botond és dr. Molnár Levente adták át az összesen 6000 Ft értékű könyv- és pénzjutalmakat.

Ezt követően a Kollégiumi Kántus előbb Vass Lajos egyik kórusművét énekelte, melyet a szerző felkérésükre nekik írt. A Körösi Csoma Sándor üzenete című vegyeskari szerzemény Magyari Lajos sepsiszentgyörgyi költő Csoma Sándor naplója című versciklusának, valamint egy Kádár professzor által közzétett latin nyelvű Körösi Csoma-glosszának a felhasználásával készült.

A kórusmű elhangzása után Kádár László professzor kezdte meg vetítettképes előadását. Képei révén megidézte csomakörösi és darjeelingi emlékeit, amelyek a személyes indíttatást adták, hogy a nagy utazó életével, művével – azt saját ügyének tekintve – behatóan foglalkozzék. Mivel a közelmúltban erről bőven olvashattunk, az életpályát csak vázlatosan ismertette, kiemelve bizonyos kulcsmozzanatokat, nemegyszer saját, másokkal polemizáló felfogását is hozzátéve.

Az ünnepi megemlékezést a Kántus újabb énekszáma – Gárdonyi Zoltán: Epigrammal – után, a Szózat közös eléneklése zárta.

Képaláírás: Dr. Molnár Levente, az 1976-ban érettségizettek nevében átadja a Körösi Csoma-pályázat jutalmát az egyik nyertesnek [Beck Tamásnak. Fotó: Barcza János.]

Korsós Bálint: Csoma Sándor-emlékünnepély Debrecenben. In: Reformátusok Lapja, XXVIII. évfolyam, 21. szám (1984. május 27.), 4.