Accessibility Tools

Skip to main content

Regény a debreceni diákéletről

2005. 05. 20–21.
DR. GYŐRI JÁNOS

Horváth Barnabás Dávid (ma Perjéssy-Horváth Barnabás) 1984-ben érettségizett a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában. Első írói kísérletei az iskola Arany János Önképzőköréhez kapcsolódnak. 1983-ban Csokonai kicsapatásáról írott színpadi művével megnyerte a Szabó Magda által kiírt középiskolai Borzán Gáspár Drámaíró Pályázatot, s színdarabját diáktársai a Kollégium Dísztermében be is mutatták. Érettségi után a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem magyar–történelem szakán tanult tovább. A diploma megszerzése óta fővárosi napilapoknál dolgozik, jelenleg a Magyar Nemzet olvasószerkesztője.

Az írás egy 80-as évekbeli refis diák érettségi előtti utolsó évét mutatja be naplószerűen, s mindezt a Kántus emlékezetes angliai útjának (1984 nyara) felidézése foglalja keretbe. Az ötletes cselekménybonyolítás mellett figyelemre méltó a regény dokumentatív jellege is, hiszen a naplójellegből következően feltűnik benne a korabeli refis diákélet minden meghatározó eleme: pótvizsga, évnyitó, fiúinternátus élete, hazautazások, fikaavatás, almaszedés, tiltott, de elnézett borozások, szalagavató, önképzőkör, Kántus, a hildeni testvériskola diákjainak debreceni látogatása, március 15-i ünnepség, szamizdatolvasás, pályaválasztás, diákszerelem, ballagás stb. A cselekmény hátterében a főhős színdarabjának próbái ürügyén visszatérő elemként sejlik föl Csokonai kicsapatásának története, s ez sajátos történeti patinát is kölcsönöz a regénynek.

A kollégium blues elsősorban iskolaregény, azaz műfaji rokonságot mutat a Debreceni Kollégium világát megjelenítő korábbi irodalmi alkotásokkal (Jókai: És mégis mozog a föld, Mikszáth: A két koldus diák, Móricz: Légy jó mindhalálig, Karácsony Sándor: Holdbeli diákélet), valamint a 20. századi magyar regényirodalom kiemelkedő alkotásával, Ottlik Géza Iskola a határon című regényével. Emellett azonban nemzedékregény is, hiszen a rendszerváltás előtti évek magyar tizenéveseinek világába, gondolkodásába is betekintést nyer az olvasó. S végül fejlődésregényként is olvasható, hiszen a naplóíró diákelbeszélő, Blue felnőtté válásának folyamatába is beavat bennünket az író.

Perjéssy-Horváth Barnabás írásában az iskola élete szigorú, de emberséges, a külső szemlélő számára patriarchálisan egzotikus, sokszínű és hangulatos világként jelenik meg. A mintegy 400 oldalas írásban egyetlen olyan sor sem található, amely a Kollégium tanárainak, diákjainak vagy magának az intézménynek érdekeit vagy jó hírét sértené. Meggyőződésem, hogy ez a regény nemcsak kollégiumi körökben, hanem országosan is érdeklődésre tarthat számot. 

Dr. Győri János: Perjéssy-Horváth Barnabás: Kollégium blues. (Kairosz Kiadó, Budapest, 2005.) Regény a debreceni diákéletről. In: A Debreceni Református Kollégium 2005. évi diáktalálkozójának programja – (2005. május 20–21.)