Accessibility Tools

Skip to main content

Könyvismertető a Port.hu-n

2017. 04. 20.
[HBD]

A szerző első regényében, a Kollégium bluesban a gimnáziumi éveit írta meg, a Határsávban az egyetemi időszakot dolgozza fel egy krónikás nézőpontjából, aki hol szereplő-résztvevő, hol író-elbeszélő, hol pedig elemző-oknyomozó zsurnaliszta. A 61 fejezetből és 4 mellékletből álló dokumentumregény egy debreceni egyetemi progresszív rockzenekar, a Calandra történetét mutatja be és dokumentálja az alakulástól a felbomlásig. Az ország különböző részeiből az egyetemre került tagok zenei előéletét interjún alapuló portrékkal rajzolja meg. A szerző az összegyűjtött levelekből, iratokból, fotókból, újságcikkekből rekonstruálja a 25 évvel ezelőtti eseményeket, és epizódokban meséli el a hobbizenekarként induló, mégis némi szakmai és közönségsikert arató együttes útját és a tagok utóéletét.

Az olvasó a zenekari krónika mellett a korabeli Magyarországról is sok mindent megtudhat az élvezetesen megírt epizódokból. A rendszerváltó Debrecen kitüntetett szerepet kap a könyvben, ám nemcsak a helyi zenekarok (PG Csoport, Tankcsapda, Ölveti Blues Band, August Förster és még tucatnyi együttes) »őstörténetéről« olvashatók részletes ismertetők, hanem a tokaji »rock gyermekei« táborban és az országos amatőr mozgalomban (Aorta) megforduló korabeli formációkról is.

Az egyik számukból vett cím, a Határsáv szimbolikusan az elbeszélés kereteire utal, a létező szocializmusból a demokráciába való átmenet időszakára. Ezt a generációt az egyetemen éri a történelmi átalakulás. A rendszerváltozás fiataljai ők, akik egyetemistaként látták a Berlini Fal leomlását, az 1989-es romániai eseményeket, a Szovjetunió, a Varsói Szerződés és a KGST felbomlását. Egy moszkvai és egy kínai úti beszámoló ugyancsak a paradigmaváltó világról ad képet, szó esik még a politikai változások miatt Magyarországról hazatoloncolt észak-koreai és a kubai diákok sorsáról is. A könyv elsődleges közönségét a Debreceni Egyetem egykori és mai hallgatói, oktatói jelenthetik, a szemtanúk, akiknek egyike maga a szerző. A krónikás, aki a személyes emlékezet, a magántörténelem határait is kutatja, amikor rekonstruálni próbálja az eseményeket. Az egyik olvasat szerint a könyv egy egész zenekar memoárja, a cselekmény hátterét pedig az egyetemi élet hétköznapjai és ünnepei adják. A kollégiumi élet, az egyetemi és a városi klubok világa, a Benczúr-Hancúrok, a Buborék Klub a Tóthfában kubai bárostól, az egyetemi napok (KEN) a diákrektor-választással, a monorierdei gólyatábor, a Nyári Egyetem, a Föld napi faültetés, a szakesték programjai és persze a társasági élet fő eseményei, a gólyabálok. Ebből a háttérből lép elő egy diákcsoport, amely szabadidős tevékenységként zenélni kezd.”

[Horváth Barnabás Dávid]: A debreceni Calandra zenekar és kora. Perjéssy-Horváth Barnabás: Határsáv. In: Port.hu, Könyv rovat, 2017. 04. 20.